Сядьте зручно на стілець або на диван, заплющте очі, розслабтеся, і починаючи з пальців ніг, поперемінно напружуйте всі групи м'язів протягом кількох секунд. Після напруги відбудеться рефлекторне розслаблення, потім необхідне повторення на тій же групі м'язів. Напружуйте м'язи до вираженого відчуття, але уникайте больових відчуттів. Виконання техніки займає 10-15 хвилин і вимагає щоденного повторення протягом декількох тижнів. У результаті ви виробите м'язову пам'ять і зможете дуже швидко та ефективно досягати релаксації всього тіла.
Завершальна вправа: напружте всі м'язи тіла одночасно (ноги, руки, живіт, спина, голова), утримуйте напругу протягом кількох секунд, потім повністю та максимально розслабтеся. Побудьте в стані повного спокою та розслаблення кілька секунд, глибоко вдихаючи та видихаючи. Прислухайтеся до відчуттів, що з'явилися в тілі - тепло і невелике поколювання в м'язах. Гімнастику закінчено.
"Заземлення"
Встаньте, зверніть увагу, як стопи стоять на підлозі: вони мають бути розставлені на ширину плечей, не надто широко, але й поряд один з одним.
Відчуйте вільну відстань між стоп. Акцентуйте на них усю свою увагу: три-п'ять хвилин думайте про те, що стоїте ногами на землі, відчувайте це.
Запитайте себе: на що я спираюсь? на внутрішній бік, носок чи п'яту? якої температури у мене стопи? чи відрізняється температура у правій та лівій нозі?
Стійте та дихайте. Ця техніка чудово розслаблює та зупиняє «мисломішалку», працює зі станом тривоги, невпевненості в собі, завтрашньому дні або партнері.У будь-якій незрозумілій ситуації треба взяти та заземлитися.
При цьому звертайте увагу на коліна, вони не повинні бути перенапружені. Часто вони стають твердими, жорсткими – це неправильно, розслабте їх.
Іноді ми зосереджуємо свій негатив на одній частині нашого тіла. Ми переконані, що ця частина тіла є відповідальною за все наше погане ставлення до себе.
Раніше в книзі я згадувала крайню форму такого відношення, коли стисло розповідала про тілесний дисфоричний розлад. Люди, які зазнали сексуального насильства, часто вкрай негативно ставляться до тих частин свого тіла, які були залучені до насильства (груди, піхви, пеніс).
Якщо вам здається, що погане ставлення до тіла зосереджено на одній його частині, така вправа може допомогти вам.
1. Напишіть у щоденнику, яка частина вашого тіла подобається вам найменше і чому. Наприклад, через те, що її критикували інші, чи через неї ви схожі на одного зі своїх батьків? Якщо не знаєте відповіді, повторюйте наступну пропозицію знову і знову, доки не знайдете причини:
2. «Мені не подобається ця частина мого тіла, тому що…».
3. Не обмірковуйте свою відповідь заздалегідь, просто продовжуйте доповнювати пропозицію, доки вичерпаєте всі варіанти.
4. Уявіть, що ви розмовляєте із цією частиною тіла. Як ви вважаєте, що вона могла б сказати вам, якби вміла говорити?
5. Якщо у вас виникли труднощі, вертикальною межею розділіть аркуш паперу на два стовпчики. Зліва поставте питання цієї частини тіла.
Наприклад, ви можете запитати: Ти хочеш мені щось сказати? Або «Чому ти так виглядаєш?», або «Ти можеш чогось мене навчити?». На правій стороні листа напишіть відповідь. Не думайте про те, що написати – дозвольте своїй підсвідомості зробити це за вас.
Наступна вправа допоможе вам почати відчувати та висловлювати подяку своєму тілу та всьому, що воно для вас робить.
Виразіть подяку та вдячність кожній частині свого тіла. Наприклад, подякуйте своїм рукам за все те, що вони роблять для вас, за неймовірні аспекти життя, якими ви насолоджуєтеся завдяки їм: «Дякую за те, що дозволяєте мені обійняти дітей», «Дякую за те, що даєте можливість обіймати чоловіка», «Дякую за те, що допомогли мені захиститися від нападу», «Дякую, що дозволили мені принести продукти».
Продовжуйте вправу, доки висловите вдячність усім головним частинам свого тіла.Зверніть увагу на те, що відчуває кожна частина вашого тіла після того, як ви висловили свою подяку